Till hösten blir VIPstory bok. Skicka in din novell idag,
besök VIPstory:s nya webbplats >>

 
Registrera Logga in
Monday, May 21, 2012 Berättelser  Sök  
 
Under våren öppnar Berättarskolan som en egen sajt. Jag kommer då att lägga till en del nya avsnitt för att komplettera de gamla "lektionerna" som publicerats här på VIPstory.

En ny sajt om Helsingborgsregionen.
Ingen speciell skrivarsajt, däremot sport på innebandyhistoria.se.
  

Noveller

Aktuella noveller | Genrer | Sök | Syndikera

 Den avvikande (ny version)

Av anelik00 :: Thursday, June 29, 2006 :: Läst 414 ggr :: 1 kommentarer :: :: Genre: Kärlek

Novellen handlar om kärlek mellan en kille och en tjej på gymnasiet. Tjejen som heter Klara har nyss börjat på utbildningen. Killen som blir kär i henne heter Bengt och han har väldigt höga betyg och det ryktas att han ska få ett stipendium. Detta ställer till besvär för honom. Klara är punktjej och ses som avvikande.



Tjejen som heter Klara har nyss börjat på utbildningen. Killen som blir kär i henne heter Bengt och han har väldigt höga betyg och det ryktas att han ska få ett stipendium.

Klara är en punktjej med en något dramatisk uppväxt som hon delar med alla och envar. Hon är inte blyg utan berättar alla detaljer om sitt liv det första hon gör. Bengt har växt upp i ett hem där föräldrarna är akademiskt utbildade och hoppas att sonen ska gå i deras fotspår. Klaras föräldrar är båda knarkmissbrukare och Klara har fått kämpa hårt för att komma dit hon är idag. Hon har fått förflyttning från den liknande utbildning hon gått i den stad de bott i förut och anledningen till att de fick flytta var alla rykten om dem och den stigmatisering de fått utstå.

Han blir kär vid första anblicken av Klara när hon kommer in i klassrummet. Detta blir ett dilemma för honom. Resten av klassen reagerar eftersom Klara inte riktigt är som alla andra.  Klara har fått kämpa hårt för att komma dit hon är idag. Hon har fått förflyttning från den liknande utbildning hon gått. När vi kommer in i handlingen har det gått en tid. Bengt och Klara är djupt förälskade i varandra, men Bengt får kämpa för att Klaras och hennes föräldrars rykte inte svärtas ner även i denna stad. Resten av klassen går hårt åt med Klara. Alla andra som går där kommer från fina familjer och ingen har lika utmanande och avvikande beteende som Klara.

Äsch tycker Klara måste du bry dig om vad de tycker? Egentligen tycker inte Bengt att han borde göra det. Han älskar Klara, men kompisarna är viktiga också. Varför ska hon vara så komplicerad undrar han för sig själv. Han vågar inte säga det högt till henne. Han vill inte såra henne, men hon förstår vad han menar. Jag rår inte för hur jag är. Jag har formats så av livet. Det är det att hon inte riktigt passar in heller på den utbildning hon går. Hon har gått emot alla odds. Kommer man från den samhällsklass hon kommer ifrån med föräldrar som är så långt nere på stegen är det inte lätt. Klaras föräldrar har dåliga betyg och problem med droger. Klara borde ha haft det så bråkigt hemma så att hon inte har haft möjlighet att läsa upp sina betyg och komma in på en sådan här fin utbildning. Det är inte utan det att han kan titta på henne med stolthet i blicken. Hon har gjort det bra. Kan du inte anpassa din stil till den stil som råder här bland klasskompisarna i just den här klassen, undrar Bengt? Nu blir Klara arg. Visst måste man få vara precis som man är?! Så här har de bråkat ett tag, men ibland glömmer de bort sina bekymmer och har det underbart ihop. Det är bara några månader fram till studenten nu och Bengt vet att några företag i staden vill ge honom ett stipendium för att han gjort så fina resultat på skolan. Bengt och Klara ska gå på balen efter avslutningen och Klara längtar dit, men det känns nervöst för Bengt som undrar om hon tänker bära nitarmband och nithalsband även då. Ibland önskar han att han varit tillsammans med en vanlig tjej. Hon har lovat att gå på balen med honom om han sedan en annan dag går på fest med kompisar hon lärt känna utanför skolan. Det är rejv och punkparty. Dit kommer det att komma mycket människor. Han hoppas att livet med Klara ska bli lättare efter det att skolan slutat. Då kan han gå med på att mera umgås med hennes kompisar, där avvikelsen inte känns så stor. Deras kärlek kommer att övervinna allt. Han är lycklig över att ha mött Klara och nu ska de vara tillsammans länge. Hela livet hoppas Bengt. Kanske att hon ändrar sig sedan. Han hoppas att hon ändrar stil när de blir äldre. Men vem vet kanske det blir han som ändrar stil. Han kanske blir en ny Marilyn Manson.

SLUT

Kommentarer
Av Rudqvist Sunday, September 03, 2006 kl 5:27 AM
Jackpot! Jag förstår att du tycker om denna novell för den är verkligen bra. Men är den klar? Det finns så mycket mer, hur fel blir det inte för Bengt går på punkfest för första gången? Utanförskap är en så relativ fråga då den kan variera så enormt från situation till situation. Lite finslip till och det är en klockren 5a. Tack för läsningen!

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar. Du kan logga in här

Annons

Annons

Arkiverade texter

Av samma författare:
Hittade inga noveller.

Diskutera skrivande och läsning i VIPstorys forum

Siffran
1984
Titeln på George Orwells berömda bok som utkom 1949

Annons

Annons

Annons

Annons

Annons

Annons

Copyright © 2003-2006 Sölve Dahlgren Mediaproduktion    Användarvilkor     Personliga uppgifter