Till hösten blir VIPstory bok. Skicka in din novell idag,
besök VIPstory:s nya webbplats >>

 
Registrera Logga in
Monday, May 21, 2012 Berättelser  Sök  
 
Under våren öppnar Berättarskolan som en egen sajt. Jag kommer då att lägga till en del nya avsnitt för att komplettera de gamla "lektionerna" som publicerats här på VIPstory.

En ny sajt om Helsingborgsregionen.
Ingen speciell skrivarsajt, däremot sport på innebandyhistoria.se.
  

Noveller

Aktuella noveller | Genrer | Sök | Syndikera

 Mardrömmarnas Hjärta - del 12

Av Ashma :: Tuesday, August 29, 2006 :: Läst 383 ggr :: 0 kommentarer :: Genre: Äventyr, Rysare, Blandat
De har tagit sig in i vår dimension.

För att avleda tankarna från systerns värld och moderns död övade Oktavius med svärdet hela dagarna. Tack vare detta brukade han somna snabbt om kvällarna och, sova relativt drömlöst. Han hade satt upp som mål att bli lika bra som mästare Cupido, en omöjlighet för någon i hans ålder.

Hans syster fortsatte att sköta familjens affärer, men nu med deras styvfar Fidel Armoticka i förgrunden.

Mitt i natten några veckor senare vaknade Oktavius av att någonting dreglade honom i ansiktet. När han satte sig upp för att torka sig och se vad det var tog saken ett hårt strypgrepp om hans hals. När han väl såg vad det var slutade Oktavius för en kort stund att andas. Det var ett av labyrintens monster.

När han fick tillbaka andningsförmågan skrek han.

Monstret släppte taget och backade snabbt ut ur rummet när det höga skriket träffade dess trumhinnor. Oktavius sträckte sig skakande efter sitt svärd som han alltid hade liggandes bredvid sin säng.

Med svärdet i hand kände han sig en aning lugnare. Frågorna surrade i huvudet på honom: Hur hade monstret tagit sig till deras dimension? Hade fler tagit sig igenom? Och viktigast av allt: Hade någon blivit mördad?

Han närmade sig försiktigt dörren när besten återigen kom emot honom, men nu var han vaken och hade sitt svärd. Innan han hann tänka allt för mycket hade Oktavius utdelat tre dödliga hugg och skilt monstrets huvud från dess kropp.

När han såg ned på sitt svärd såg han att det hade gått av. Det mesta av klingan låg på golvet vid sidan av liket.

Oktavius drog efter andan och tittade förskräckt på det blodiga liket framför sig. Hans ben darrade och han kände sig svimfärdig. Hade han dödat den? Han, Oktavius, hade han dödat en annan varelse? Visst var det ett monster, men han hade inte velat döda det. Han hade aldrig dödat något förut. Det var inte det här han hade tänkt sig att använda sina svärdskunskaper till.

Han släppte svärdsfästet och rusade in till sin syster.



Cupido log för sig själv där han stod i skuggorna.

- Portalen till de dödas och de oföddas riken är än en gång öppnad.



När Oktavius kom in i Ashmas rum var det första han såg liken efter fem monster och skelett som samlade upp resterna efter de sina. Hans syster bevärdigade honom som vanligt inte med en blick när hon talade till honom.

- Detta är ditt verk.

Hennes kyliga röst skar igenom honom.

- Du visade dem hur man tar sig hit.

- Vad menar du syster?

- När du och mor var i labyrinten visade ni monstren hur man kommer till andra världar och dimensioner.

- De såg oss öppna en dörr!

- Från början var det en dörr som ledde mellan dimensionerna, men vetskapen om den förlorades för 3000 är sedan. Då förlorade monstren även kunskapen om hur de skulle öppna den.

- Men vad skall vi göra syster? Måste vi förgöra världarna varifrån fler monster kan komma?

- Vadå vi?! fräste Ashma. Detta är ditt verk. Det har inget med mig att göra.

Oktavius föll förtvivlat ned på knä.

- Snälla syster, hjälp mig! Hur skall jag kunna klara detta på egen hand? Jag vet ingenting!
Kommentarer
För tillfället finns det inga kommentarer. Du kan bli först att skriva en!
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar. Du kan logga in här

Annons

Annons

Arkiverade texter

Av samma författare:
Hittade inga noveller.

Diskutera skrivande och läsning i VIPstorys forum

Siffran
1984
Titeln på George Orwells berömda bok som utkom 1949

Annons

Annons

Annons

Annons

Annons

Annons

Copyright © 2003-2006 Sölve Dahlgren Mediaproduktion    Användarvilkor     Personliga uppgifter