Till hösten blir VIPstory bok. Skicka in din novell idag,
besök VIPstory:s nya webbplats >>

 
Registrera Logga in
Wednesday, May 23, 2012 Berättelser  Sök  
 
Under våren öppnar Berättarskolan som en egen sajt. Jag kommer då att lägga till en del nya avsnitt för att komplettera de gamla "lektionerna" som publicerats här på VIPstory.

En ny sajt om Helsingborgsregionen.
Ingen speciell skrivarsajt, däremot sport på innebandyhistoria.se.
  

Noveller

Aktuella noveller | Genrer | Sök | Syndikera

 Sådan Herre sådan hund

Av Jojje :: Thursday, March 22, 2007 :: Läst 483 ggr :: 1 kommentarer :: :: Genre: Blandat
Denna novell skildrar barnen i den tredje världen på ett annat sätt än vad vi är vana att se.Den tar upp hund arbete i ett av världens fattigasteländer och är till en viss del mycket verklighets baserad.

Sådan herre





- Kom hit din fähund, ligg inte där och gny för lite stryk. Mannen jag köpte dig för sa att du var en flitig hund. Det var därför du kostade mig skjortan! Men vad fick man? Inget, inte ett djävla skit för pengarna. Jag har fått nog av din oduglighet!

Det var denna natt jobbar hunden Kwansa bestämde sig för att fly från sin husbonde för att aldrig återvända.

Klockan var två på natten när Kwansa kröp ur sin skrubb. Hon visste att om husbonden skulle vakna skulle hon vara så gott som död. Kwansa smög sig fram på alla fyra. Golvet gav ifrån sig ett svagt knarrande ljud. När hon kom fram till dörren knuffade hon försiktigt upp den och gled ut i den ljumma nattvärmen. Efter att ha sprungit en lång stund med klapprande hjärta, stannade Kwansa mitt i savannen och tittade på den allt mer avlägsna gården. Hon tänkte tillbaka på den tiden hon varit på gården de långa fyra åren med misshandel och glåpord.

Hon kom ihåg dagen hon mötte sin nya husbonde. Hon var tio år och hade blivit blåslagen av sin gamla ägare. Han hade begärt en stor summa pengar för henne. Mr Mambotswa mannen som skulle köpa henne var tvungen att betala 200.000 shilling för Kwansa.

Den nya ägaren röt till Kwansa att följa med honom och hon följde honom lydigt. De första två åren på gården gick ganska bra för Kwansa. Hon blev bar slagen någon enstaka gång, då Mr M ansåg att hon varit olydig. Men livet på gården förvärrades allt mer under resten av tiden. Vid flera tillfällen vaknade hon så sönderslagen att Mr M var tvungen att ta henne till en läkare. Han valde inte samma läkare och hade olika historier om vad som hänt Kwansa. Allt eftersom blev denna misshandel grövre och mer psykisk än fysisk. Kwansa låstes in i ett litet utrymme under trappan och blev oftast bort glömd i dagar innan Mr M kom med vatten och mat.

Hela tiden gick det rykte från traktens läkare om att Mr M bedrev ”hund arbete” och man beslöt sig ringa polisen och berätta vad man sett och hört från den lilla boskapsgården. Efter en tid kom det poliser för att undersöka gården och hittade luckan under trappan och fann Kwansa halvt död i ett hörn. De tog med henne till en läkare och ringde stadens domstol. Under rättegången nekade Mr M att han hade misshandlat henne och sa att hon var för livlig så att var tvungen att tygla henne. Eftersom domstolen hade för få bevis så friades Mr M från sina anklagelser och fick dra med sig Kwansa bort från den blänkande staden hem till gården i fjärran.

Kwansa trodde att hon var tvungen att genomlida ytterligare år av misshandel men så blev det inte. Mr M hade insjuknat och var tvungen att ligga och vila. Eftersom han inte fick göra något så var Kwansa tvungen att vakta boskapen. Detta skötte hon bra och Mr M hade till och med tackat henne, hon hoppades på att denna relation mellan dem skulle hålla. Men Mr M blev så småningom bättre och han blev hårdare. En dag när Kwansa inte hade vaktat boskaps hjorden hade sju i hjorden dött och när Mr M fick reda på det bara slog han henne om och om igen. Tillslut låg hon ner på den smutsiga savannskorpan och grät.

– Kom hit din fähund, ligg inte där och gny för lite stryk. Du kostade mig en förmögenhet och vad fick man? Inte ett djävla skit.

Och så gick han fram till Kwansa och drog med sig henne in i sitt hus.



Hon kunde fortfarande höra sitt hjälplösa skri tyna bort mot den blodröda horisonten.

Medan solen försatte savannen i ett badande rött ljus, gick Kwansa emot den blänkande staden. Hon tänkte:

- Jag är snart hemma, jag är snart fri.

När solen gick ner i fjärran tändes ett nytt hopp, ett hopp om en ljusare framtid.
Sådan hund
Kommentarer
Av Bill Persson Saturday, March 24, 2007 kl 4:35 PM
Mycket bra skriven och framförallt annorlunda. Sådant gillar jag.

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar. Du kan logga in här

Annons

Annons

Arkiverade texter

Av samma författare:
Hittade inga noveller.

Diskutera skrivande och läsning i VIPstorys forum

Siffran
8
Åtta förlag nobbade JK Rowling innan Bloomsbury bestämde sig för att ge ut hennes Harry Potter-bok.

Annons

Annons

Annons

Annons

Annons

Annons

Copyright © 2003-2006 Sölve Dahlgren Mediaproduktion    Användarvilkor     Personliga uppgifter